Uroda

Cyraki domowe sposoby: skuteczne metody leczenia

Cyraki domowe sposoby: skuteczne metody leczenia

Cyrak to schorzenie skóry, które powstaje w wyniku zablokowania przewodu wytwarzającego łoje w gruczole łojowym. Wewnątrz gruczołu łojowego znajduje się bakteria Propionibacterium acnes, która w wyniku namnażania prowadzi do stanu zapalnego. Jak można leczyć cyraki w domu?

  1. Gorące kompresy

Gorące kompresy to skuteczny sposób na zmniejszenie bólu i obrzęku. Kompresy możemy przygotować w domu, korzystając z ręcznika lub bawełnianej tkaniny. Należy je zamoczyć w ciepłej wodzie, a następnie przyłożyć do cyraka. Kompresy trzeba utrzymywać przez 15-20 minut, kilka razy dziennie.

  1. Naturalne olejki eteryczne

Olejki eteryczne to skuteczny sposób na walkę z bakteriami, które wywołują stan zapalny. Najczęściej stosowanymi olejkami są:

  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek z oregano,
  • olejek z mięty pieprzowej.

Olejki eteryczne należy stosować na cyraka, ale przedtem należy je rozcieńczyć. Najlepiej stosować je przed snem.

  1. Kwiat nagietka

Nagietek to roślina, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Można ją stosować na skórne infekcje, oparzenia, a także na cyraki. Należy przygotować okład z kwiatów nagietka i przyłożyć do dotkniętego miejsca. Kwiat nagietka dostępny jest w aptece w postaci kremów i maści.

  1. Aloes

Aloes to roślina, która ma właściwości łagodzące i przeciwbakteryjne. Można ją stosować na cyraki, ponieważ przyspiesza proces gojenia się skóry. Należy przyciąć liść aloesu i nałożyć żel na cyraka. Aloes jest dostępny w aptece w postaci maści.

  1. Dieta antybakteryjna

Aby zapobiegać powstawaniu cyraków, należy stosować dietę antybakteryjną. Należy unikać produktów przetworzonych, cukru oraz tłuszczów nasyconych. W diecie należy uwzględnić:

  • warzywa i owoce,
  • chude białka,
  • płatki owsiane,
  • orzechy,
  • ryby.

Podsumowanie

Cyraki to schorzenie skóry, które może powodować wiele problemów. Skuteczne sposoby leczenia cyraków to: gorące kompresy, naturalne olejki eteryczne, kwiat nagietka, aloes oraz dieta antybakteryjna. Warto pamiętać, że przed zastosowaniem leczenia w domu, należy skonsultować się z lekarzem.