Dieta i ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV – jak wspierać skórę?

Dieta a ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV – jak wspierać skórę?

W dzisiejszych czasach, podczas wakacji lub nawet podczas codziennych spacerów, musimy liczyć się ze szkodliwym wpływem promieniowania UV na naszą skórę. O ile zastosowanie odpowiedniej ochrony, takiej jak krem z filtrem UV czy odzież z technologią chroniącą przed promieniowaniem, jest kluczowe, warto zwrócić uwagę na swój jadłospis i wpłynąć mądrze na zdrowie skóry. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak odpowiednia dieta może pomóc w ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 1. Właściwe nawodnienie organizmu:
  Regularne picie wody wspiera prawidłowe nawodnienie skóry, co pozwala na lepsze przeciwdziałanie uszkodzeniom związanym z promieniowaniem UV. Wskazane jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie.

 2. Nasiona i oleje bogate w witaminę E:
  Nasiona słonecznika, migdały, orzechy oraz olej kokosowy i oliwa z oliwek to produkty zawierające witaminę E, która działa jako antyoksydant. Spożywanie tych produktów pomaga chronić skórę przed szkodliwymi reakcjami tlenowymi.

 3. Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty:
  Seler, pomidory, marchewki, brokuły, jagody, maliny oraz cytrusy, to warzywa i owoce zawierające dużą ilość antyoksydantów, które pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami związanymi z promieniowaniem UV.

 4. Kwasy tłuszczowe Omega-3:
  Nasza skóra potrzebuje odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne dla utrzymania zdrowia skóry. Ryby, orzechy włoskie oraz nasiona lnu to produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

 5. Produkty bogate w karotenoidy:
  Karotenoidy to związki roślinne obecne w produktach takich jak marchew, batat, papaja, dynia czy pomidory, które zmniejszają ryzyko uszkodzeń skóry związanych z promieniowaniem UV, a jednocześnie zapewniają zdrowy wygląd skóry.

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętajmy, że dieta nie jest jedynym sposobem, ale wpływa na poprawę ogólnego stanu skóry, a także umożliwia odpowiednie przygotowanie organizmu na ekspozycję na słońce. Nie zapominajmy jednak o stosowaniu odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV.