Dieta a poprawa elastyczności włosów – jakie składniki są niezbędne?

W dzisiejszych czasach, znaczna ilość ludzi ma problemy z włosami, w tym utratą ich, wypadaniem, przesuszeniem czy też brakiem elastyczności. Jednym z czynników wpływających na to, są nieodpowiednio dobrane diety. Jednakże, poprawa stanu włosów zwykle wymaga czasu, cierpliwości oraz odpowiedniego dostarczania im składników odżywczych. W poniższym artykule przyjrzeliśmy się jakie składniki są niezbędne dla poprawy elastyczności włosów.

 1. Białko
  Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, który pozytywnie wpływa na rozwój, odbudowę oraz utrzymanie włosów. Włosy składają się z białek, dlatego kluczowe jest dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości. Najlepiej, jeśli będziemy sięgać zarówno po produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, sery), jak i roślinnego (fasola, soczewica, orzechy). Dobrym pomysłem jest również przyjmowanie suplementów diety bogatych w białka.

 2. Witaminy i minerały
  Dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów jest niezbędne dla poprawy elastyczności włosów. Witamina C pomaga w produkcji kolagenu, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz włosów. Witamina A wspomaga produkcję sebum, które nawilża włosy. Ważne są również takie minerały, jak żelazo czy cynk, które pomagają w przyswajaniu składników odżywczych oraz wspierają proces odnowy komórkowej. Dlatego warto zwrócić uwagę na jedzenie owoców i warzyw, a także orzechów.

 3. Kwasy tłuszczowe
  Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6 są niezbędne dla organizmu ludzkiego. Nie tylko wpływają na poprawę kondycji skóry, ale również na włosów. Mają one właściwości przeciwzapalne i chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego, warto sięgać po ryby morskie (łosoś, tuńczyk), orzechy, nasiona chia czy olej lniany.

 4. Woda
  Woda to podstawowy element wpływający na stan zdrowia całego organizmu, a tym samym również na kondycję włosów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody wpływa na nawilżenie skóry głowy, co wpływa na nawilżenie i elastyczność włosów.

 5. Unikanie szkodliwych substancji
  Ważne jest również unikanie szkodliwych substancji, takich jak alkohol i nikotyna, które wpływają na stan zdrowia całego organizmu. Są one szkodliwe dla skóry, włosów oraz paznokci, osłabiają je i powodują, że stają się mniej elastyczne.

Podsumowując, dieta pełna białka, witamin i minerałów, kwasów tłuszczowych oraz odpowiednia ilość wody wpływa na poprawę kondycji włosów. Warto zwrócić uwagę na to co jemy oraz co spożywamy, by mieć ładne, zdrowe i elastyczne włosy.